19.09.2024.

Kā sarunāties ar bērnu sākumskolas vecumā

Skolas gaitu uzsākšana ir svarīgs notikums bērna dzīvē. Sākumskolas vecumā komunikācija ar bērnu ir nozīmīga sociālo prasmju un kognitīvajai attīstībai. Par to pārliecinās arī dzīvesstila blogere, podkāsta “Pa kluso” veidotāja Laura Grēviņa, kura skolas dienas nobeigumā ar dēlu risina sarunu par skolā piedzīvoto.

Ja bērns neuzkrāj savu pieredzi, viņš dzīvē izaicinošās situācijās nemeklēs risinājumus pats, bet vienmēr sagaidīs tos no citiem. Savukārt bērns, kurš pieradis pats darīt un domāt, spēs arī dzīvē tikt galā ar dažādiem izaicinājumiem. Vecāku uzdevums ir atbalstīt un palīdzēt noformulēt bērnam viņa mērķus.

“Jebkurš jautājums var būt “pareizais”, ja vecāks ir ieinteresēts sarunā un viņam patiešām gribas dzirdēt, kā bērnam ir gājis skolā. Labs veids, kā sākt sarunu, ir pastāstīt kaut ko par sevi vai saviem novērojumiem, piemēram, “es redzu, ka pēdējā laikā, atnākot no skolas, izskaties bēdīgs”. Tas dod lielisku pamatu labai sarunai,” saka Laura Grēviņa.

Noskaties VIDEO, kā Laurai Grēviņai veicās šajā sarunā!

Daži vērtīgi ieteikumi, kā sarunāties ar bērnu sākumskolas vecumā:

Sāc sarunu ar vienkāršiem jautājumiem. Pajautā, kā bērnam pagāja diena skolā, kura bija viņa mīļākā skolas dienas daļa. Bērnam atbildot, turpini sarunu – uzdod atvērta tipa jautājumus un iedrošini, piemēram: Pastāsti vairāk… / Paldies, ka man to stāsti, mani tas ļoti interesē! Pajautā, kāda ir mīļākā spēle, ko bērns spēlē ar draugiem.

Painteresējies, kā bērns jūtas savā jaunajā klasē. Aicini viņu to novērtēt 10 punktu skalā, kur 10 punkti ir “jūtos pilnībā pieņemts un drošs”, bet 0 ir “bēdīgs, skumjš un atraidīts”. Pajautā, kāpēc bērns izvēlējies tieši šo ciparu. Sarunā bērnu nenosodi, bet iedrošini un uzdod papildinošus jautājumus, piemēram: Tas, ko saki, man ir ļoti svarīgi. Kāpēc izvēlējies tieši šo ciparu? / Izklausās, ka jūties… Vai pareizi?

Veiksmīgāki varētu būt atvērtie jautājumi, uz kuriem nevar atbildēt ar “jā vai nē”.

Novērtē bērna uzticēšanos. Sarunas noslēgumā pasaki paldies bērnam par iesaisti, apstiprini, ka saruna bija interesanta un vērtīga.

Nav vienas pareizas formulas vai pareizo vārdu, kas vecākiem jālieto. Gan bērnu vajadzības, gan vecāku spējas viņus atbalstīt var ievērojami atšķirties, un to ietekmē arī vecuma posms. Taču ir būtiski spēt iedziļināties savu bērnu vajadzībās, ieteicams, sadarbībā ar skolotājiem, bet ikdienā uzticams palīgs būs  fonda AUGT veidotais pašvadītas mācīšanās atbalsta ieteikumu apkopojums. Tajā ar konkrētiem piemēriem ilustrēts, kā vecākiem dažādās situācijās trenēt pašvadītas mācīšanās plānošanu, uzraudzīšanu un novērtēšanu. Rokasgrāmatu meklējiet ŠEIT.