24.09.2024.

Kā sarunāties ar bērnu pamatskolas vecumā

Komunikācijas prasmes ir svarīgas, lai vecāki palīdzētu pamatskolas skolēniem attīstīt pašapziņu un veidot izpratni par savām robežām. Svarīgs aspekts ir šādas sarunas veidot atklātas un bez nosodījuma. Atbalsts, iedrošinājums un atgriezeniskā saite no vecākiem palīdz pusaudzim novērtēt savu sniegumu. Par to pārliecinās arī ētera personība Armands Simsons, kuram ir meita pamatskolas vecumā.

“Jautājumi par pašapziņu un spēju novilkt veselīgas robežas pusaudžiem ir ļoti būtiski, un ir svarīgi par to runāt arī mājās. Uzticamas attiecības ar bērniem mēs veidojam caur sarunām,” atzīst Armands Simsons.

Noskaties VIDEO, kā Armandam Simsonam veicās sarunā ar meitu par personīgajām robežām!

Daži noderīgi ieteikumi, kā sarunāties ar bērnu pamatskolas vecumā:

Gādājiet par tādu atmosfēru, lai sarunas laikā visi justos droši un mierpilni. Piemēram, uzaicini bērnu kopā iedzert tēju. Pajautā, vai šis ir īstais brīdis, un sāc sarunu ar vienkāršiem jautājumiem. Painteresējies, kā pagāja diena skolā.

Ievadi tēmu, daloties savos novērojumos. Piemēram, saki: “Pēdējā laikā sociālajos tīklos lasu, ka attiecībās esot jāapzinās savas robežas.” Pajautā bērnam, ko viņš par to domā, ko par to domā viņa draugi, vai viņš var pastāstīt kādu piemēru, kad kāds ievēroja/neievēroja viņa robežas, un kā tas lika justies. Uzdod atvērta tipa jautājumus un iedrošini, piemēram: Lepojos ar tavu atbildi. / Izklausās, ka tu ļoti labi spēj norādīt savas robežas.

Pajautā, kā bērns pieņem lēmumus. Noskaidro, kā bērns nolemj, kad ir pieņemami teikt “jā” un kad – “nē”. Turpini veidot sarunu, ieklausoties un izrādot interesi, piemēram: Izklausās, ka tev tas ir svarīgi. / Cik noderīgi tas, ko tu saki, – arī man var noderēt. / Paldies, ka dalies.

Atgādini, ka ir patīkami būt noderīgam un tu priecājies dzirdēt, ka bērns uzticas un patiesi atbild uz jautājumiem. Pajautā, vai vari palīdzēt bērnam sasniegt viņa mērķus. Sarunas noslēgumā pasaki paldies bērnam par iesaisti, apstiprini, ka saruna bija interesanta un vērtīga.

Nav vienas pareizas formulas vai pareizo vārdu, kas vecākiem jālieto. Gan bērnu vajadzības, gan vecāku spējas viņus atbalstīt var ievērojami atšķirties, un to ietekmē arī vecuma posms. Taču ir būtiski spēt iedziļināties savu bērnu vajadzībās, ieteicams, sadarbībā ar skolotājiem, bet ikdienā uzticams palīgs būs fonda AUGT veidotais pašvadītas mācīšanās atbalsta ieteikumu apkopojums. Tajā ar konkrētiem piemēriem ilustrēts, kā vecākiem dažādās situācijās trenēt pašvadītas mācīšanās plānošanu, uzraudzīšanu un novērtēšanu. Rokasgrāmatu meklējiet šeit: ŠEIT.