Augustā ar fonda atbalstu noritējušas vairākas iniciatīvas
Augustā fonds atbalstīja vairākas, tematiski dažādas iniciatīvas, kuru mērķis ir veicināt izglītības kvalitāti un prasmes mācīties mūža garumā.
- Ar pārliecību, ka rakstīt (un lasīt) prasmi svarīgi turpināt attīstīt arī pēc skolas gaitu beigšanas, ar fonda atbalstu pirmo reizi Ziemeļeiropā notika rakstīšanai veltīts festivāls “Rakstivāls”, kuru apmeklēja vairāk nekā 500 interesentu. Festivāla tematiskie virzieni tika atklāti trīs dažādos veidos: runas par rakstītprasmi, iedvesmu, teksta nozīmi un ietekmi; praktiskās rakstīšanas darbnīcas; “rakstivitātes”- rakstīšanu rosinošas aktivitātes dažādām mērķauditorijām.
Fonda Youtube kanālā ikviens var noskatīties vienu no festivāla lekcijām – Rēzeknes tehnoloģiju akadēmijas profesores Sanita Martenas runu “No valodošanas par dzīvi līdz rakstīšanai pirmsskolā un skolā”. Tajā rodamas vairākas atziņas par lasīšanas un rakstīšanas nozīmi bērna attīstībā, savukārt citas iedvesmojošas lekcijas var skatīt festivāla Facebook lapā.
Plānots, ka nākamajā gadā festivāls būs jau starptautisks, vairāk uzsverot rakstīšanas kā izglītības un personības izaugsmes sastāvdaļu.
- Latvijas Jauno zinātnieku apvienības ikgadējā vasaras skola notika ar mērķi stiprināt jauno zinātnieku kopienu, pulcējot ap 50 dažādu nozaru jauno zinātnieku un studentu, kā arī 20 vieslektoru. Vasaras skolā tika apskatītas gan tēmas, kas būtiskas zinātnieka karjeras attīstībai, gan tēmas par zināšanu pārnesi, piemēram zinātnes komercializācijas, starptautiskā sadarbība un grupu veidošana, kā arī trenētas zinātnes komunikācijas prasmes lekcijā par datu vizualizāciju un īsrunu konkursā. Jāatzīmē, ka skolā šogad pirmo reizi tika nodrošināta līdzvērtīga pārstāvniecība starp humanitāro un sociālo, un STEM zinātņu dalībniekiem. Plašāka dažādu zinātnisko jomu pārstāvniecība ir ieguvums, jo dod vispusīgāku perspektīvu par dažādu nozaru aktualitātēm un problēmām, kas tika apspriestas arī diskusijās un jautājumu sesijās. Pāris no vasaras skolas lekcijām iespējams noskatīties arī LJZA Facebook lapā.
- Latvijas ANO jauniešu delegātu konferences “Nākotne jaunietim” ietvaros fonds atbalstīja darba grupas “Vai STEM izglābs Latviju?” norisi. Darba grupas laikā tika izvirzīta doma, ka pašreiz STEM joma un tās priekšrocības nav pietiekami kvalitatīvi un saistoši piedāvātas jauniešu u.c. sabiedrības auditorijām, citiem vārdiem, STEM priekšmeti nav īpaši labi “pārdoti” sabiedrībai.
Darba grupa arī vienojās par trīs būtiskākajiem secinājumiem: 1) jādomā, kā jauniešiem pareizāk reklamēt STEM nozari un tās piedāvātās iespējas, lai radītu jauniešos vēlmi studēt STEM nozarē, un tajā pēc tam uzturēt savu profesionālo darbību; 2) lai gan STEM joma ir svarīga, nedrīkst atstāt novārtā humanitārās un sociālās zinātnes, kurās ir jāturpina investēt, lai labāk izprastu tehnoloģiju ietekmi uz sabiedrību; 3) vairāk finansējuma jāpiesaista tieši pētniecībai Latvijā, lai piesaistītu studentus un radītu tiem skaidru nākotnes ceļu, kuru varētu veltīt zinātnei tepat Latvijā. Ar visu koferences kopsavilkumu var iepazīties šeit.
- Augusta izskaņā ar fonda atbalstu norisinājās “Junior Achievement Latvia” izglītības konference “Izaugsmes kods”. Konference pulcēja vairāk nekā 500 skolotāju un izglītības darbinieku ar fokusu uz uzņēmējdarbības izglītību. Konferences formāts, kurā dažādu augstskolu lektori piedāvā praktiskus darbseminārus par atšķirīgām tēmām gan sociālo zinību, gan dizaina un tehnoloģiju pedagogiem, mudina skolotājus domāt starpdisciplināri un sadarboties, atbalstot jauniešus skolēnu mācību uzņēmumu izveidē, lai kopīgi veidotu produktus ar augstu pievienoto vērtību. Neapšaubāmi, konferences diskusijas rosināja skolotājiem iespēju savā skolā informēt citus pedagogus par ekonomikas un uzņēmējdarbības jaunumiem Latvijā un citās valstīs.
Daudzu pedagogu interesi raisīja Sanitas Osipovas lekcijā aplūkotā tēma par vārda brīvību un cilvēka cieņu izglītībā. Tās ierosināts, Latvijas Radio tēmu izvērsa atsevišķā raidījumā. Citu lektoru lekcijas ikviens interesents var aplūkot šeit.
Foto: ieskats festivālā “Rakstivāls” (autors Kristaps Kalns)